Franklin a příběh začíná

 Franklin

Kdy se ve mne zrodila myšlenka o veřejné a intenzivní záchraně jěžků, práve s případem Franklina. Píše se červen 2015... na cestě mi jde naproti vysláblý ježek, který se zde pohybuje za bílého dne. První známka že je něco špatně. Odvážím ho v krabici domů, první noc přežil, po telefonické domluvě s veterinou co dál, přijíždíme na ošetření. Ježek má vykousané rány, s nimiž bojuje již delší dobu. Rány jsme mu vyčistili, nasadili léky, antibiotika, přikrmujeme měkkou stravou, celý týden intenzivně pečujeme a dojíždíme na veterinu. Po pár dnech aplikuji antibiotika už sama, podáváme léky od bolesti. Tento drobeček měl ale druhé skryté zranění, které se na veterině prvně nepodařilo objevit a v důsledku oné další rány, která obsahuje již mrtvou odumírající tkáň, bojujeme o jeho život stále intenzivně, ale následkem zranění, vysláblosti mi jedno ráno v náručí po týdnu práce umírá a vydechuje naposledy.. Dostal jméno Franklin, navždy se zapsal do mého života a mne utkvěl v paměti natolik, ...

..že každého dalšího ježka, kterého jsem potkala převážně mrtvého na cestách, jsem začla být více a více zoufalá, s myšlenkama co dál a nemohla na to stále přihlížet. Zrodila se mi v hlavě ona představa, jak vytvořit smysluplný projekt o jejich záchraně a ochraně.

Píše se květen 2016 a přichází do cesty další jedinec. Dostal jméno Mili:

Mili

Miliho příběh už je veselejší, ten totiž pouze zmateně ustrnul v noci na cestě (13.5.2016). Když jsem jej odvážela, ještě jsem nemohla přesně tušit, zda má zranění, šok, zda to zvládne - přežije. Doma se ukázalo po prohlídce, že nejeví žádné známky zranění ani nemoci. Byl vypuštěn na venkov, kde mohl najít bezpečnější útočiště a s ním tento projekt právě začíná..

 

Vytvářím veřejnou skupinu na Facebooku (16.5.2016) a vzniká tento web, kde se shromažďují aktuality,.. Stahuji data z internetu, kde díky mým začátkům se záchranou ježků vím, kde hledat. Franklin a Mili nejsou mými prvními ježky v domácí péči. V minulosti jsem si vzala domů dva slabé jedince před zimním obdobím, píše se rok 2012 a já našla během týdne dva, kteří pro svou lokalitu nálezu a pro svou nízkou váhu přechází na zimní období do mé péče, dostali jméno Kira a Yanni.  Jejich celý příběh zde nechci ani rozebírat, ježci nejsou domácími mazlíčky, při jejich zachraňování je lepší je mít ve spolku jiných jedinců, aby neztratili své přirozené pudy.. A hlavně tato práce nepatří do ruk lidem, kteří se dopodrobna nezaměří na celou problematiku - spojenou s jejich zachraňováním.

Týrání a omezování zbytečně jejich svobody je v naší zemi protizákonné.

Kam dál

Otevřená diskusní skupina na FB:

Chraňme naše ježky

Kontakt


Jaké informace potřebuji o ježcích vědět, když jsem se rozhodl poskytnou jim pomoc:


www.jezekvnouzi.estranky.cz

co dělat když najdete malého ježka, nemoci ježků...


www.zelenadomacnost.com

sortiment ježčích domků a speciálního jídla pro ježky


Více také zde: https://www.zivotnazahrade.cz/jezci/

Endy

Tak tento bobek dostává jméno Endy, protože koncem zase něco jiného začíná. A pro nás tento projekt v plném proudu. 

Dnes (27.5.2016) na cestě odtahuji mladou kočku, samozřejmě tělo bezvládné, po čerstvé havárii s nějakým neznámým řidičem, kolik té smrti na těch cestách je, hlavně v těch vesnicích a městech přímo. 
Ale jedna dobrá zpráva, jednoho ježka jsem stihla z cesty odchytit živého, z frekventované silnice uprostřed Želechovic. Přitom ale běhá poměrně rychle přes vozovku, opravdu nechápu ty, co nestíhají zpomalit. A proč a kam se tak bezhlavě řítí rychlostí - která až udivuje. Potkávám je.. Včera do mne jeden by klidně v protisměru jen tak vletěl, nestačí mu ani pruh vlastní vozovky. Hlavně že má fáro... 
Endy dovezen na venkov do bezpečnějšího místa pro život. RIP koťátku a všem, které mrtvé člověk po cestě nachází.. A když si tak všímám těch zbytečných hrůz, neviňte mne, jestli něco živého převezu z místa na místo, myslím si, že je to více než potřeba!

https://www.grada.cz/jezek-v-zahrade_6602/kniha/katalog/


Chcete se dozvědět vše podstatné o způsobu života tohoto roztomilého živočicha? Uměli byste se postarat o zraněného ježka či osiřelé mládě tak, aby se na jaře mohlo vrátit do přírody? Znáte ježčí jídelníček, uměli byste ježka nakrmit, zbavit parazitů, vybudovat mu vhodný příbytek, dodržovat hygienu tak, aby neonemocněl? A nebaví vás hledat všechny potřebné informace pracně na internetu, posílat dotazy a čekat na odpovědi? Pak si kupte tuto knížku, protože v ní máte všechny odpovědi na své dotazy hned po ruce a pěkně ucelené. Její autorka se už více než 40 let věnuje odchovu ježků a jejich biologii zná v teorii i praxi do nejmenšího detailu, rady od ní proto jsou, jak už je z výčtu patrné, přímo od pramene, neocenitelné a srozumitelné. Navíc kniha je plná informativních fotografií, které vám hodně napoví. 

Zachraň ježka - www.zachranjezka.cz - FB: Chrańme naše ježky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky